BOSTON TERRIER

POCHODZENIE

Boston terriery są rasą niezbyt starą, ale posiadającą już ponad 100-letnią historię. Początek rasy datuje się na drugą połowę XIX wieku, zresztą dość obfitego w sukcesy kynologiczne. Bostony są tylko nieco młodsze niż bullterriery i co być może zaskakujące trochę starsze niż tak popularne w Polsce boksery. Daleko im jednak do XVIIwiecznych buldogów angielskich, nie wspominając już o szczycących się 1000-letnią historią mopsów. Początki powstawania rasy bostonów są tyleż ciekawe co niejasne, chociaż na tle innych ras wiemy o tym sporo. To co nie ulega wątpliwości, to że ich los zdecydował się w Stanach Zjednoczonych, a w zasadzie w obrębie jednego miasta Bostonu. Trudno się zatem dziwić nazwie rasy…chociaż na początku nie było to takie oczywiste. Ale po kolei…. Wiadomo na pewno, że rasę zaczęto tworzyć po zakończeniu amerykańskiej Wojny Domowej (1861-1865) i że miało to miejsce w Bostonie w stanie Massachusetts (MA). Początkowo tworzono ją z myślą o odbywaniu walk psów, ale z różnych powodów o których później, dość szybko jej przeznaczenie się zmieniło. Nie budzi też wątpliwości, że początek rodowodu rasy przypisuje się psu o imieniu Judge (Hooper’s Judge) i jego właścicielowi Robertowi C. Hooperowi, emigrantowi z Anglii. Od tego momentu część faktów nie jest już tak oczywista.

BOSTON TERRIER

WYGLĄD

Boston terrier jest psem żywym, bardzo inteligentnym, o gładkiej szacie; krótkogłowy, zwartej budowy, o krótkim ogonie; harmonijny. Maść pręgowana, focza (czarna z rudym odcieniem) lub czarna, z równo rozłożonymi białymi znaczeniami. Głowa proporcjonalna do wielkości psa, a jej wyraz wskazuje na wysoki stopień inteligencji. Tułów raczej krótki i zwarty, kończyny mocne i eleganckie, ogon krótki. Żaden element budowy nie przeważa i nie zaburza proporcji. Sprawia wrażenie zdecydowanego, silnego i aktywnego, a równocześnie dystyngowanego. Ruchy płynne i pełne wdzięku. Proporcjonalne połączenie maści i białych znaczeń jest szczególnie wyróżniającą cechą doskonałych przedstawicieli rasy. Należy zwracać szczególną uwagę na harmonijną budowę, wyraz, maść i białe znaczenia, przy ocenie ogólnego wrażenia wobec innych cech.

BOSTON TERRIER

ZACHOWANIE I CHARAKTER

Boston terrier jest niezwykle sympatycznym psem do towarzystwa. Mimo, że zamiarem twórców rasy było stworzenie psa nadającego się również do walk, na szczęście im się to się to nie udało i praktycznie nigdy nie występował w tej roli. Natura spłatała im figla, zamiast zabijaki, wyhodowali psa o wspaniałym charakterze, całkowicie pozbawionego agresji, mającego tyle uroku i elegancji, że nadano mu przydomek „American Gentleman”. Doskonale sprawdził się zarówno jako pies rodzinny jak i do towarzystwa. Amerykanie wcześnie dostrzegli potrzebę doskonalenia nie tylko jego eksterieru, ale również charakteru, dzięki czemu jest to dziś jedna z najbardziej wyrównanych ras pod względem psychiki. Znalazło to nawet odzwierciedlenie we wzorcu rasy, zgodnie z którym boston terrier jest „przyjacielskim i żywym psem, ma wspaniałe usposobienie i jest niezwykle inteligentny, co czyni go niezrównanym i miłym towarzyszem”.

JAKIMI PSAMI SĄ BOSTON TERIERY

ZACHOWANIE I CHARAKTER

Sympatyczne psy do towarzystwa

Pies towarzyszący i reprezentacyjny

Uwielbiają dzieci

Przyjaźnie nastawione do ludzi